Doğrukaracamurat

 

Köyde yerleşik halk olmakla birlikte Osmanlı - Rus ve Balkan Savaşları sırasında Romanya ve Bulgaristan'dan Türk göçü almıştır. Yunan işgali süresince halk zulüm görmüş, köyde ancak yaşlılar, kadınlar ve çocuklar barınabilmiştir. O dönemlerde erkeklerin gece dere yatağını kullanarak Yunanlardan gizlice köye geldiği söylenir.

Köyün kuruluş zamanı hakkında bilgi yoktur. Bulgaristan'ın Sevlievo iline bağlı Kruşva (Krushevo) ve Çadırlı (Sennik) köylerinden göç etmişlerdir. Bulgaristan'ın orta kesimlerinde yer alan bir şehirdir. 93 Harbi olarak bilinen 1877-1878 yıllarındaki Osmanlı-Rus savaşında Anadolu'ya ve Trakya'ya göçen Gabrovo iline bağlı Sevlievo'da yaşayan vatandaşlarımız; Türkiye'de Banarlı, Karacamurat, Bukrova (şu anda adı Sağlamtaş Kasabası), Bunak (şu anda adı Çınarlıdere köyü), Karacakılavuz, Kaşıkçı, Ferhadanlı, Kazandere, Büyükyoncalı ve Bıyıkali köylerini kurmuşlardır.

Tekirdağ merkez ilçesi Süleymanpaşa'ya 30 km uzaklıktadır.

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Köyde, ilköğretim okulu yoktur ve taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Bir adet bakkal vardır. Bir adet cami vardır. Köyün çıkışına doğru bir mezarlık vardır.

2019 yılı nüfusu 129 kişidir.

6 Aralık 2012 tarihinde Tekirdağ’ın Büyükşehir statüsü kazanmasından sonra tüm köyler mahalleye dönüşmüştür.