- A +

 

Kumbağ

 

Süleymanpaşa'ya 15 km. uzaklıkta olan Kumbağ önemli bir turizm merkezidir. Kuzey rüzgarlarına kapalı olan Kumbağ'ın geniş kumsalları doğal plaj özelliğindedir. Kumbağ'da orman içi dinlenme tesisleri başta olmak üzere yörede çeşitli turistik tesisleri ve halk plajları bulunmaktadır.

Tekirdağ merkez ilçesi Süleymanpaşa'ya bağlı olan Kumbağ, Marmara Bölgesinin en gözde, en harika tatil beldelerinden biri olup yerli ve yabancı turistlere tatil imkanı sağlamaktadır. Yaz aylarında İstanbul ve diğer çevre illerden gelen turistlerle kendi nüfusundan 25-30 kat daha fazla bir nüfusa sahip oluyor.

İstanbul, Çanakkale, Kırklareli ve Edirne gibi şehirlere yakınlığı ile bilinen Kumbağ Tatil Beldesi yaz aylarında bir çok insanın gözde tatil köylerinden biri olmaktadır. Kumbağ'da Turizm oldukça gelişmiştir. Kasaba halkı geçimini turizm, tarım, balıkçılık ve küçük baş hayvancılıkla sağlamaktadır.

Kumbağ'da su kayağı, rüzgar sörfü, scuba diving gibi su sporlarının yanında tracking, biking, yamaç paraşütü gibi doğa sporları yapmanız da mümkündür.

Kumbağ yaz aylarında Marmara bölgesinin Tekirdağ ilinin turizm cennetidir. Kumbağ'da konaklama sorunu pek yaşanmamaktadır. Kasabada yeterince otel ve pansiyon mevcuttur. Ayrıca balık tutabilir, piknik yapabilir, deniz kenarında çayınızı yudumlayarak tatilin keyfini doya doya çıkarabilirsiniz.
Kumbağ'a her geçen yıl çok daha fazla ziyaretçi gelmektedir. Bu sebepten dolayı konaklama tesisleri de gelişen turizm ile birlikte daha konforlu ve daha kaliteli hizmet verir hale geldi. Bir çok otel, apart ve pansiyon hizmete girmiştir. Özellikle Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında Kumbağ yerli ve yabancı turist akınına uğramaktadır. Bu talebi karşılamak içinde yatırımlar yapılmaktadır. Birçok işletme prestij ve rakipleri açısından daha iyi konaklama hizmeti vermek için yarış haline girmişlerdir. Bu da müşteriye konfor, kalite ve daha iyi hizmet olarak geri dönmektedir. Özellikle huzurlu tatil isteyenler için Tekirdağ'ın Kumbağ Tatil Beldesi en doğru seçimdir.

Tarihi

Kumbağ, Ganos dağlarının Marmara kıyılarında kurulmuş, tarihi oldukça eskiye dayanan küçük bir balıkçı köyüdür.
Kumbağ, 1913 yılında Balkan Savaşı öncesinde Kumbos isimli 600 haneli bir Rum Balıkçı köyüyken 1923 yılına kadar devam eden sürede Yunanistan, Bulgaristan 1935 yılında da Romanya'dan göçmenlerle iskan edilmiş.

Tekirdağ'ın Kumbağ Kasabası 1993 yılında Belediye olma hakkını elde etmiştir.

Yeni büyükşehir kanunuyla belediye teşkilatı kaldırılmış olan Kumbağ, mahalleye dönüştürülmüştür.

2019 yılı nüfusu 2.281 kişidir.

Coğrafya

Tekirdağ merkezi Süleymanpaşa'ya 15 km uzaklıktadır. Kumbağ, deniz seviyesinden 13 metre yüksektedir. Coğrafi konumu 40.868156 enlem ve 27.457108 boylamdır. Yükseltileri fazladır.

Özellikle Kumbağ’ ın İstanbul'a yakınlığından dolayı İstanbul'dan gelen ziyaretçi sayısı fazladır. Bunun dışında başka ülkelerden gelenler de vardır. Almanya, Yunanistan ve Belçika'dan gelenler fazladır. Yaz aylarında beldeyi sörfçüler sever. Yaz aylarında rüzgar, sörfçülerin seveceği tarzdandır. Ayrıca Tekirdağ Köftesi ve Tekirdağ Rakısı meşhurdur. İstanbul ile Kumbağ arasında 160 Km mesafe vardır ve yolculuk 1 saat 45 dakika sürer (100 km/h ortalama hız ile). Ayrıca kasabada yamaç paraşütü de yapılmaktadır.
 

Ulaşım

İstanbul istikametinden gelecekler için:

Eski yoldan (D-100) gelirseniz; Avcılar, Büyükçekmece, Kumburgaz, Selimpaşa, Silivri ve Kınalı'dan Tekirdağ istikametine devam edip Tekirdağ şehir çıkışında Kumbağ istikametine dönülür. TEM`den (E-80) gelirseniz; Mahmutbey'den (72km'lik otoban) giriş yapıp Kınalı-Tekirdağ çıkışından D-100 yolu takip edilir. Kınalı'dan itibaren 61km sahil yolunda Marmaraereğlisi' nden geçerek Tekirdağ'a ulaşırsınız. Tekirdağ çıkışında bulunan kavşaktan Kumbağ yönüne saptıktan sonra 16km sonra Kumbağ'a ulaşmış olursunuz.

İzmir - Çanakkale istikametinden gelecekler için :

Tekirdağ Çanakkale arası 150 km olup, Çanakkale istikametinden E-84 karayolu izlenerek Tekirdağ girişinden Kumbağ yönü takip edilir.

Süleymanpaşa'dan Kumbağ'a 5-10 dakikada bir minibüs kalkmaktadır. Süleymanpaşa sahilinden de minibüs ve İstanbul otobüsleriyle de Kumbağ'a gidebilirsiniz.